Przyszedł czas, kiedy zamierzasz powierzyć swój największy Skarb obcej osobie. Wracasz do pracy, bądź chcesz mieć czas na załatwienie swoich spraw. Znalezienie odpowiedniej osoby jest wyzwaniem i często wiąże się ze stresem. Po podjęciu decyzji umowa może być zabezpieczeniem.

Zbliża się moment, kiedy oddasz dziecko pod opiekę niani. Zadajesz sobie pytania – czy wybrana osoba będzie miała odpowiednie podejście? Czy zapewni bezpieczeństwo? Czy zadba o komfort emocjonalny mojej pociechy?

Decyzja jest trudna. Koniecznie poznaj bliżej osobę, z którą Twoje Szczęście będzie spędzało czas. Nie bój się swoich pytań. Jeśli coś Cię będzie zastanawiać, zwyczajnie o tym powiedz, zapytaj, porozmawiaj. To wyjaśni wątpliwości i zredukuje niepokój. Zasięgnięcie opinii też jest dobrym pomysłem, możesz poprosić o referencje.

Jednak najważniejsze, to zaufaj własnej intuicji. To ona Cię prowadzi, kiedy nikt z otoczenia nie widzi, że Twoje dziecko właśnie zaczyna męczyć wirus, to ona sugeruje, że jest „coś nie tak w oczach” i że Twoja pociecha jest „niewyraźna”. Zazwyczaj intuicja Cię nie myli. Zaufaj sobie.

Jeśli podjęłaś już decyzję…

Czy to wypada?

Jeśli zdecydowałabyś się na oddanie dziecka do żłobka, kierowniczka tej instytucji podsunie do podpisania umowę. Zupełnie Cię to nie dziwi, prawda?

Czy wypada podsunąć papier do podpisania opiekunce? Czy się nie obrazi? A może to oznaka braku zaufania?

Zaraz, zaraz. Kto jest w tym układzie najważniejszy? Odpowiedź jest jasna – dziecko, jego zdrowie i bezpieczeństwo oraz Twój spokój i to, że możesz zaplanować czas, nie drżąc o maleństwo. Bezwzględnie musisz obdarzyć nianię zaufaniem. Ona też nie powinna mieć oporów do złożenia podpisu pod tym, na co się umawia. O umowach z opiekunką, w naszym położeniu geograficznym, raczej się nie słyszy.  Może jednak warto się zabezpieczyć?

Co zawrzeć w umowie?

Umowa może dokładnie określić to, do czego zobowiązujesz opiekunkę np. spacery, przygotowanie posiłków, odbieranie o odpowiedniej porze z przedszkola starszaka, zasadę informowania o nieobecności, czy okres wypowiedzenia (szczególnie istotne, jeśli chcesz się ochronić przed rezygnacją z pracy opiekunki z dnia na dzień). W dokumencie można zawrzeć wszystko to, na czym zależy rodzicowi i niani. Czyli też wysokość wynagrodzenia i czas wypłaty.

Decyzję, czy podpisywać umowę podejmiesz sama. Najważniejsze, abyś czuła się komfortowo w relacji z nianią – bliską osobą, którą wpuszczasz do domu, która sama będzie zostawać z Twoimi dziećmi.

Dorota Szymkiewicz
Pedagog, logopeda,
mama dwóch córeczek

Ps. Gotową umowę można znaleźć w aplikacji Spinker. Jest to bezpłatna, moblina aplikacja na androida umożliwiająca zawieranie umów na odległość.

Podpisanie umowy i precyzyjne określenie reguł współpracy służy nie tylko możliwości dochodzenia od drugiej strony ewentualnych roszczeń, ale przede wszystkim zwiększa poczucie odpowiedzialności za realizację umowy i pozwala na uniknięcie nieporozumień, które zwykle wynikają z niedopowiedzeń i odmiennego rozumienia przez strony swoich obowiązków – uważa radca prawny Maciej Skory z Kancelarii IURICO. – Sporządzenie i podpisanie odpowiedniego dokumentu minimalizuje także ryzyko konfliktów i pojawienia się emocji, które mogą negatywnie wpływać na komfort współpracy. Tymczasem dziecko – jako bystry obserwator – natychmiast wychwyci napiętą atmosferę między rodzicem i opiekunką dodaje.

www.spinker.pl

foto: Photo credit: Foter.com/CC0