Coraz więcej dzieci zmaga się z tak zwanym obniżonym napięciem centralnym. Ma to olbrzymi wpływ na ich rozwój umysłowy i fizyczny oraz na powstawanie wad postawy w późniejszym okresie życia. Wczesna diagnoza oraz odpowiednie działania mogą uchronić  pociechę od tych problemów.

slabe-brzuszki-malych-silaczyKolejne, nowe aktywności ruchowe pociechy wzbudzają radość u każdego rodzica. Specjalistom zajmującym się na co dzień rozwojem ruchowym dzieci dostarczają one z kolei bardzo cennych informacji. W zależności od wieku, w którym pojawia się nowa umiejętność, oraz na podstawie analizy poprawności jej wykonywania można określić prawidłowość postępów.

 

Mały człowiek i siła grawitacji

Działanie siły grawitacji na ciało jest odczuwane przez dziecko zupełnie inaczej w łonie matki niż po porodzie. Fikołek w wodzie to żaden wyczyn, natomiast salto w powietrzu to już akrobatyka. W związku z tym, układy nerwowy i mięśniowy mają tylko kilkanaście miesięcy na przystosowanie się do nowej sytuacji. Jeżeli do pokonania siły grawitacji dziecko wykorzystuje nieprawidłowy sposób poruszania się, to w późniejszym okresie może to skutkować rozwinięciem się wady postawy ciała.

 

Objawy, które powinny zwrócić uwagę rodziców:

– wydatny brzuszek z wystającymi dolnymi żebrami

– bardzo wczesna lub bardzo późna gotowość do stania

– bardzo silny odruch chwytny rąk

– wysokie ustawienie barków (blisko brody)

– trudność w ustaniu w miejscu

– częste przewracanie się

– duża ogólna ruchliwość lub bardzo mała aktywność

– stale otwarte usta

– ustawianie stóp w czasie chodu do wewnątrz lub na zewnątrz

 

Brak reakcji na objawy może prowadzić do powstania wad postawy:

– zmiany budowy klatki piersiowej

– zwiększenia wygięcia kręgosłupa w lędźwiach lub nadmierne zgięcie w odcinku piersiowym

– wygięcie łukowato na zewnątrz albo koślawe ustawienie kolan (tak zwane iksy)

– płaskostopie

– zaburzenia integracji sensomotorycznej (przetwarzania informacji z poszczególnych zmysłów i odpowiedniej reakcji na zaistniałą sytuację)

 

W celu wyeliminowania czynników ryzyka kobietom w ciąży zaleca się:

– zdrowe i prawidłowe odżywianie

– zaniechanie palenia tytoniu

– rezygnacja z alkoholu i kawy oraz innych substancji drażniących

– umiarkowany wysiłek fizyczny

– regularne badania laboratoryjne

– kontrole lekarskie (szczególnie w sprawie przyjmowania leków)

 

Szerokie pieluchowanie u dzieci z prawidłowo rozwiniętymi stawami biodrowymi jest zbędne. Uniemożliwia wykonywanie prawidłowych ruchów dolnej części tułowia, szczególnie u dzieci z obniżonym napięciem mięśni. Dzieci z wrodzoną wadą bioderek są diagnozowane dopiero w czasie przesiewowego badania USG.

 

Przyczyny nabytych wad postawy:

– sadzania i stawiania na nogach, gdy dziecko nie jest w stanie się utrzymać

– zachęcanie do wczesnego chodzenia

 

Jedynie nowoczesne i szerokie podejście do zagadnień harmonijnego rozwoju dziecka, tak zwane neurorozwojowe, daje możliwość wczesnego diagnozowania wad postawy ciała  i zapobiegania im lub przynajmniej zmniejszenia ich stopnia zaawansowania. Nie zawsze występowanie pewnych nieprawidłowości oznacza poważne problemy. Najlepiej skonsultować się z profesjonalistami (neurologami, fizjoterapeutami, pediatrami) pracującymi w specjalistycznych poradniach rehabilitacyjnych. Jeżeli zaistnieje konieczność pomocy, to odpowiednie ćwiczenia i techniki umożliwią maluchowi prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy.

 

Grzegorz Kluz

Magister fizjoterapii,
od wielu lat specjalizuje się
w diagnostyce wad stóp.