Kiedy partnerzy dowiadują się, że zostaną rodzicami, pojawia się wiele pytań i wątpliwości: Co z seksem? Możemy się kochać, czy nie? Czy nie zaszkodzi to naszemu dziecku?

 

W przypadku zdrowej, przebiegającej prawidłowo ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących seksu. Jednakże zalecałabym stosowanie prezerwatywy, gdyż prostaglandyna zawarta w spermie może wywołać skurcze macicy. Podobnie działa oksytocyna, która jest wytwarzana w czasie orgazmu (często panie – z różnym skutkiem – próbują przyspieszyć w ten sposób poród w ostatnim tygodniu ciąży). Jeśli para rezygnuje z takiego dodatkowego zabezpieczenia, mama powinna zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się jej ciało, czy nie czuje skurczy, bólu, czy nie plami.

Jeśli takie objawy się pojawią, należy o tym poinformować lekarza prowadzącego ciążę. W takich przypadkach seks niestety staje się owocem zakazanym.

Pomijając medyczne aspekty uprawiania seksu w czasie ciąży, najważniejsze jest, aby oboje partnerzy tego chcieli. Jak wiadomo, jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasze życie seksualne jest libido – popęd seksualny. Po zajściu w ciążę pod wpływem hormonów libido może wzrosnąć, nie zmienić się bądź też spaść do zera. Jednakże nie można zapominać, że tak samo duże znaczenie ma psychika. Nastawienie psychiczne do ciąży ma ogromny wpływ na potrzeby seksualne obojga partnerów. Spadek libido wynika najczęściej z obaw przyszłych rodziców, że zrobią dziecku krzywdę. Nie ma nic bardziej mylnego. Ruchy matki wykonywane w czasie seksu, kołyszą dziecko, działają uspokajająco i usypiająco. Rodzice, którzy nie zdecydują się jednak na klasyczny stosunek, mogą wykorzystywać inne formy współżycia, np. seks oralny. Można również wykorzystać ten okres dziewięciu miesięcy na dokładniejsze poznanie swoich ciał, doskonalenie gry miłosnej, co z pewnością wzbogaci przyszłe życie seksualne. Dozwolone są pozycje klasyczne, tj. misjonarska, od tyłu, na jeźdźca (pod warunkiem, że kobieta nie kuca).

Często u kobiet problem z seksem pojawia się dopiero wtedy, kiedy brzuszek staje się widoczny, a ciało poddaje się hormonom. Zahamowania u kobiety powoduje najczęściej brak akceptacji zmieniającego się ciała. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które już wcześniej  nie akceptowały swojego wyglądu lub przywiązywały do niego zbyt dużą wagę. W takim przypadku ważną rolę odgrywa partner, który powinien pokazywać ukochanej, że wciąż jest dla niego atrakcyjna.

Podsumowując, zasady współżycia seksualnego partnerów w zdrowej ciąży są takie same, jak przed nią. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy (skurcze, ból, plamienia), należy przerwać współżycie i na wizycie poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. Partnerzy nie powinni się zmuszać do seksu i robić czegoś, co sprawia im ból. Nie tylko nie będzie to przyjemne, ale może również zniechęcić do seksu w przyszłości.

 

 

urszula-lubochUrszula Luboch
Absolwentka kierunku psychologia
o specjalności seksuologia kliniczna i sądowa,
mama rocznego synka,
uwielbia piec ciasta i czytać książki.

Zdjęcie pochodzi z sxc.hu, autor: connor212