raport-z-brzuchaDlaczego dziecko „kopie”?

Maluszek w brzuchu drapie się, marszczy czoło, ziewa, ma czkawkę, ssie kciuk, a także prostuje kończyny i kopie. Pierwsze ruchy zaczynają się już w 7.-8. tygodniu życia. W ten sposób dziecko wzmacnia mięśnie i stawy, przygotowując się do porodu oraz do niezbędnych funkcji życiowych i odruchów obecnych już od pierwszych chwil po drugiej stronie brzucha.

 

Po co czkawka nienarodzonemu dziecku?

Czkawka w wieku płodowym przygotowuje do oddychania. Dziecko połyka wody płodowe, kiedy robi to łapczywie, może „dostać czkawki”. Jej przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego, zwłaszcza przepony. Czkawka może trwać kilka minut, nie jest bolesna dla maluszka.

 

Jak wygląda pępowina?

Pępowina łączy łożysko z dzieckiem. Jest to rurka koloru perłowego, o długości około 50-60 cm i 1-1,5 cm średnicy. Są w niej dwie tętnice odprowadzające produkty przemiany materii i żyła, którą dostarczany jest tlen i substancje odżywcze. Wypełnia ją galareta Whartona ochraniająca naczynia krwionośne i zapobiegająca zaciśnięciu w przypadku zapętlenia.

 

Czy przecięcie pępowiny boli?

Pępowina nie jest unerwiona, zatem jej przecięcie nie boli.

 

Czy w brzuchu istnieją „zabawki”?

Pierwsza zabawka malutkiego ludzika to pępowina. Maluszek chwyta ją i huśta się dzięki niej. Innymi „zabawkami” są rączki i nóżki. Zmysły rozwijają już od 7.-8. tygodnia życia m. in. dotyku i słuchu, można zatem zadbać o ciekawą muzykę dla bobasa, a także bawić się z brzuszkiem w dotykanie – wiele maluchów przykłada głowę do miejsca uciskanego na brzuchu. Tego typu zagadnieniami zajmuje się m. in. psychologia prenatalna.

 

Czy bliźniaki w brzuszku się nudzą?

Już od 11. tygodnia na dłoniach jest wykształcony zmysł dotyku. Bliźnięta wspólnie baraszkują chwytając się, popychając, a w momentach zagrożenia się przytulają.

 

Co zostaje przecięte podczas cesarki?

Podczas cesarskiego cięcia przecina się trzy powłoki skórne: naskórek (pełniący funkcję ochronną), skórę właściwą (warstwa środkowa, zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły) oraz tkankę podskórną (zawiera komórki tłuszczowe, izoluje przed nagłymi zmianami temperatury).

Po skórze przecina się powięź (błona, której zadaniem jest osłona mięśni, powięzi utrzymują w jedności całe ciało tworząc sieć otulającą i napinającą poszczególne jego elementy).

Następnie rozsuwa się mięśnie proste brzucha.

Później przecina się otrzewną ścienną wyścielającą ścianę brzucha, następnie otrzewną trzewną, pokrywającą macicę i pęcherz moczowy (otrzewna to cienka, gładka błona surowicza).

Kolejny etap to zsunięcie pęcherza moczowego z macicy i przecięcie jej mięśnia (omacicza i mięśnia) oraz przebicie pęcherza płodowego.

Po czym wyciąga się dziecko i wszystko w odwrotnej kolejności zszywa.

 

Dorota Szymkiewicz_newOpracowanie:

Dorota Szymkiewicz
Redaktor Naczelna. Z wykształcenia logopeda i pedagog, lubi kolory, wodę i las. Zwolenniczka twierdzenia: dopiero poznanie kilku punktów widzenia pozwala podjąć świadomą decyzję.

Artykuły Doroty

 

Konsultacja:

Nikola Niewęgłowska
Dr n. med. specjalista ginekolog-położnik.
Kocha tańczyć, chodzić po górach,
żeglować, psy, konie i wolność.
Mama 9-letniej Ingi i 5-letniej Leny.