Wolontariusz + rodzina w potrzebie + darczyńca = Szlachetna Paczka – akcja, która od kilku lat w okresie okołoświątecznym przynosi radość tysiącom osób. Co jest w Paczce? Prezenty, które spełniają marzenia konkretnych osób. Mogą tam być żywność, środki czystości, odzież, sprzęt AGD, książki, przybory szkolne, zabawki – słowem wszystko, czego potrzebuje dana rodzina.

Kto może zostać Darczyńcą? Każdy, kto z bazy potrzebujących rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl wybierze rodzinę w swojej okolicy i przygotuje dla niej Paczkę, która będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby tej rodziny. Spis artykułów znajduje się w opisie rodziny w bazie. Przygotowaną przez siebie Paczkę darczyńca dostarcza do zorganizowanego przez wolontariuszy magazynu, by oni mogli przekazać pomoc wybranej przez darczyńcę rodzinie. Po przekazaniu Paczki potrzebującym darczyńca otrzymuje swój prezent – relację z dostarczenia pomocy i reakcji obdarowanych. Paczki często są przygotowywane w grupach – wraz z rodziną, przyjaciółmi, kolegami z pracy czy ze studiów. Darczyńcami zostają też całe klasy szkolne, firmy i działy większych firm. Chodzi o to, aby spełnić jak najwięcej potrzeb danej rodziny i by pomoc była dobrej jakości. Średnio Paczkę dla jednej rodziny przygotowuje około 12 osób.

Zmiana o sto osiemdziesiąt stopni

Szlachetna Paczka pomaga rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie. Często wydaje nam się, że ludzie biedni są sami sobie winni. Nie przyjmujemy do wiadomości, że zdarzenia losowe, zupełnie od nas niezależne, mogą sprawić, że sami dowiemy się jak to jest, gdy nie ma pieniędzy na chleb. Wypadek, nieoczekiwana utrata pracy, nagła choroba czy pożar domu, równie łatwo jak niespodziewanie, mogą odwrócić koleje nawet najbardziej przychylnego losu.

Pani Justyna i jej mąż Paweł mają dwoje dzieci – 13-letniego Patryka i 8-letnią Samantę. Oboje pracowali, żyli na przeciętnym poziomie, aż zdarzyło się coś, co przewróciło świat tej rodziny do góry nogami: pan Paweł uległ wypadkowi, na skutek którego prawdopodobnie nigdy nie odzyska pełnej sprawności. Pani Justyna pracuje, dlatego ojcem często zajmuje się Patryk. Po lekcjach nie idzie z kolegami grać w piłkę, tylko szybko wraca do domu, bo trzeba zająć się tatą. Na utrzymanie domu i leczenie męża pani Justyna wydaje miesięcznie 1048 złotych. Na pozostałe wydatki, czyli jedzenie i odzież, zostaje jej 400 złotych. Samanta jest bardzo dzielną dziewczynką, nie wymaga od mamy niczego. Rozumie, że teraz brakuje im pieniędzy.

Pani Jolanta samotnie wychowuje sześcioro dzieci: Karolina i Kuba chodzą do gimnazjum, Piotruś, Maciek i Ania są wciąż w szkole podstawowej, a najmłodsza 4-letnia Wiktoria zostaje z mamą w domu. Piotrek jest alergikiem, musi przyjmować specjalne leki. Pani Jolanta zdecydowała się sama wychowywać dzieci, bo miała już dość awantur męża alkoholika. W dodatku musiała zwolnić się z pracy, bo dzieci dużo chorowały. Obecnie utrzymują się z zasiłku rodzinnego i okresowego z MOPS-u oraz alimentów. Średnio w miesiącu na osobę przypada 267 złotych. Lekarstwa dla Piotrka kosztują 60 zł. Zimą rodzina potrzebuje węgla na opał, bo w mieszkaniu jest piec.

W zeszłym roku dzieci pisały listy do Świętego Mikołaja. Wiktoria mówiła, że Mikołaj nie może o nich zapomnieć, bo dostanie aż sześć listów.

Dołącz do Szlachetnej Paczki

To historie tylko dwóch rodzin spośród tysięcy, jakie są objęte działaniami akcji Szlachetna Paczka. W tym roku Szlachetna Paczka znowu dotrze z pomocą do tych, którzy milcząco zmagają się z biedą  i samotnością, by powiedzieć im, że są ważni i że zawsze istnieje szansa na zmianę. Wolontariusze akcji już odnaleźli najbiedniejszych w swojej okolicy, zdiagnozowali ich sytuację i zapytali o najpilniejsze potrzeby.

Od 17 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl można wybrać rodzinę i przygotować dla niej konkretną i mądrą pomoc.

 

Na podstawie materiałów akcji Szlachetna Paczka zredagowała 

 

Ewa OpachEwa Opach
autorka tekstów,
mama pięciolatka Stasia i dwulatka Antka.
Stale poszukuje nowych obszarów do eksploracji.
Odnajduje się w organizacji wydarzeń,
lubi integrować i działać społecznie.
Współzałożycielka Fundacji Aktywizacji
i Wspierania Rodzin Mamy Moc

Więcej artykułów Ewy