Dobra literatura na temat karmienia, grupa wsparcia oraz unikanie rozmów z kobietami, dla których karmienie piersią to horror – to przygotowanie psychiczne. A jak przygotować piersi?

Piersi są nawilżane i dezynfekowane w sposób naturalny przez wydzielinę gruczołów Montgomery’ego, znajdujących się na ciemnej otoczce wokół brodawki. Aby nie usuwać tej cennej substancji, piersi nie należy myć mydłem, tylko samą wodą. Nie ma przeciwwskazań do stosowania kremów przeciw rozstępom na piersi (z pominięciem brodawki i otoczki), byle nie zawierały alg morskich. Już od 16. tygodnia ciąży piersi zaczynają wytwarzać mleko przedporodowe, którego kropelki mogą się pojawiać na powierzchni brodawek. Matki nie powinny się martwić, jeśli mleko nie pojawia się przed porodem. Na pewno napłynie, kiedy zaczną karmić piersią.

Piersi stają się w czasie ciąży obfitsze, napięte, bardziej tkliwe. Jest to efekt rozrostu tkanki gruczołowej i obfitego ukrwienia gruczołu piersiowego. Dużą ulgę stanowi pozbycie się biustonosza pod koniec dnia i delikatny masaż piersi w formie głaskania czy łagodnego masowania opuszkami palców. W czynności tej niezastąpiony jest mąż. Pieszczotliwe traktowanie piersi to dla wielu małżeństw naturalny sposób przygotowania ich do karmienia dziecka. Obycie się w czasie ciąży z tymi darami kobiecej natury ułatwi poradzenie sobie z możliwymi problemami w pierwszych dniach laktacji.

Nakładki korekcyjne bezpieczne

Innego potraktowania wymagają brodawki źle wykształcone – płaskie lub wklęsłe. Niekiedy brodawki wyglądają, co prawda, źle, ale są dobrze wyciągliwe. Możesz to stwierdzić sama, wykonując proste badanie: ujmij brodawkę u jej podstawy w dwa palce (kciuk i palec wskazujący), naciśnij ją lekko i delikatnie roluj, obserwując, jak się zachowuje. Jeśli chowa się i kurczy lub jest słabo wyciągliwa, pomocne będą ćwiczenia metodą Hoffmana. Palce wskazujące lub kciuki ułóż na otoczce w odległości około 2,5 cm od podstawy brodawki i naciskając tkankę piersi, oddalaj od siebie oba palce tak, by brodawka wyraźnie się wysunęła. Takie ćwiczenia powtarzaj kilka razy w płaszczyźnie pionowej i poziomej przynajmniej 2 razy w ciągu dnia.

Dobre rezultaty można uzyskać przez zastosowanie nakładek korekcyjnych na około 2 miesiące przed rozwiązaniem. Nakłada się je na kilka godzin dziennie pod dobrze dopasowany biustonosz. Wszelkie ćwiczenia brodawek nie są wskazane w sytuacji zagrożenia porodem przedwczesnym ze względu na wydzielanie się podczas tych zabiegów oksytocyny i jej wpływ na wzmożoną czynność skurczową macicy.

Jeśli masz brodawki płaskie lub wklęsłe, nie mów sobie, dziecku, najbliższym,  że nie możesz karmić. Karmi się piersią, nie brodawką! Jeśli dziecko nie pozna wcześniej nic innego, to Twoja nawettrudna” pierś będzie dla niego najlepsza. Bardzo ważne po porodzie będzie w tej sytuacji wczesne i poprawne przystawienie dziecka.

W co się ubrać

Podczas ciąży najlepszy jest biustonosz bawełniany, dobrze dopasowany, ale nie obciskający. Nie warto kupować „na zapas” biustonosza na czas karmienia, bo piersi z pewnością będą większe niż pod koniec ciąży. Ważne, aby był z naturalnego włókna, przewiewny, na szerokich ramiączkach i dobrze podtrzymujący piersi. Obcisłe biustonosze z fiszbinami są nierzadko powodem zastoju pokarmu. Bardzo wygodne są modele z odpinanymi miseczkami, gdyż pozwalają przystawić dziecko w sposób dyskretny, w każdej sytuacji i miejscu. Przydadzą się – zwłaszcza w pierwszych tygodniach laktacji – wkładki do biustonosza, które zabezpieczają przed wyciekaniem pokarmu. Godne polecenia są też wielowarstwowe bawełniane krążki wielokrotnego użycia.

Warto wcześniej przygotować bieliznę do szpitala oraz do użytku domowego. Dobrze by było, żeby koszula nocna była rozpinana przynajmniej w 1/3 swojej długości. Łatwy dostęp do piersi to mniej stresów przy pierwszych próbach karmienia. Można również pomyśleć o poduszce do karmienia w kształcie podkowy czy banana, wypełnionej styropianowym granulatem lub inną substancją. Bardzo ułatwia karmienie w pozycji siedzącej. W późniejszym czasie natomiast najłatwiej jest karmić, mając strój dwuczęściowy, np. spódnicę i rozpinaną bluzkę, lub luźną koszulkę typu t-shirt i spodnie.

 

Elżbieta Bartha
Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny IBCLC,
od 13 lat prowadzi w Warszawie szkołę rodzenia
Szkoła Młodych Rodziców „Natalia”.
www.natalia.szkola.pl

 

 

Drodzy Czytelnicy, czekamy na Wasze komentarze, piszcie na adres redakcja@blizejdziecka.com

fot. www.foter.com