Urodzenie dziecka jest wydarzeniem, które przewraca nasze życie do góry nogami. Zmieniają się warunki wokół nas, ale także zmieniamy się w środku my – rodzice. Stajemy przed dylematem, jak ułożyć swoje dalsze życie zawodowe, aby małemu człowiekowi dać korzenie i skrzydła, a przy tym spełnić się w rolach, które są dla nas ważne.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERABierzemy pod uwagę to, czego oczekuje od nas pracodawca, czego zostaliśmy nauczeni w domu, co o nas myśli nasze otoczenie. Co zrobić, aby był to nasz własny, świadomy wybór?

1)      Postarajmy się znaleźć czas na refleksję nad sobą. Przeznaczmy na to najlepszy moment w ciągu dnia. Wykorzystajmy chwilę, gdy maleństwo zasypia albo skorzystajmy z pomocy bliskich.

2)      Spiszmy sobie listę naszych życiowych wartości. Co jest dla mnie ważne w życiu? Jakie są nasze priorytety? Kiedy rosną nam skrzydła? Gdy będziemy u schyłku życia, z czego najbardziej będziemy dumni? Czego będziemy żałować?

3)      Ułóżmy wypisane kwestie w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. Jeśli mamy z tym trudność, spróbujmy się zastanowić, z czego jesteśmy bardziej skłonni zrezygnować.

4)      Gdy lista jest gotowa, zastanówmy się, jak możemy respektować te wartości w naszymi życiu? Jakie granice potrzebujemy ustanowić? Jakie działania podjąć? To ćwiczenie warto powtarzać w różnych momentach, bo wartości będą się zmieniać w ciągu życia.

 

Trzy drogi rozwoju

Gdy wiadomo, co jest kluczowe, łatwiej jest rozważać stojące przed nami możliwości.

1)      Młoda mama może nie zmieniać nic, możliwie szybko wrócić do pracy, którą wykonywała przed urodzeniem dziecka. Plusem takiej decyzji jest ciągłość kariery i zapewnienie finansowego bezpieczeństwa rodzinie. Wadą – przekazanie dziecka pod opiekę babci lub opiekunce i fakt, że to ta inna osoba będzie miała najbliższą relację z Twoim maleństwem – nie Ty. Konsekwencją może też być obciążenie fizyczne młodej mamy, zwłaszcza gdy maleństwo jest w nocy karmione piersią.

 

2)      Druga opcja to zmniejszenie wymiaru czasu pracy, a więc renegocjowanie z pracodawcą warunków zatrudnienia. Dzięki takiemu posunięciu możemy więcej czasu spędzać z maluchem. Idealnie, gdy część pracy możemy wykonywać zdalnie, przebywając w domu (telepraca i inne formy elastyczne). Niestety, nie na każdym stanowisku jest to możliwe. Często taka decyzja jest równoznaczna z odsunięciem od atrakcyjnych projektów, obniżeniem wynagrodzenia czy ograniczeniem świadczeń. Poza tym trzeba znaleźć opiekę do dziecka w niepełnym wymiarze godzin.

 

3)      Następna możliwość to pozostanie z dzieckiem w domu przez pierwsze lata. Najczęściej oznacza to urlop wychowawczy. Czas spędzony z dzieckiem, bliskość i miłość najbliższych stanowią realną inwestycję w jego prawidłowy rozwój. Można być pewnym, że zaprocentuje w przyszłości. Taka decyzja ma też szerszy wymiar: jest wkładem w rozwój kapitału społecznego – o czym wciąż jeszcze rzadko się słyszy. Po stronie minusów znajdzie się przede wszystkim konieczność utrzymania się z pensji jednego rodzica, co nie zawsze jest możliwe, a także rozłąka z pracodawcą, a zatem niebezpieczeństwo, że po powrocie z urlopu w firmie nie będzie dla nas miejsca. Może się pojawić także fizyczne zmęczenie rodzica powtarzalnością rytmu dnia dziecka i znaczne ograniczenie kontaktów społecznych.

 

Własny biznes

Inną wartą rozważenia opcją jest zmiana zawodowa – zainicjowanie własnej działalności gospodarczej umożliwiającej elastyczny czas pracy i opiekę nad dzieckiem. Może to być własny sklep internetowy, wszelkiego rodzaju usługi, ale także tradycyjny sklep, kawiarnia, klubik czy przedszkole. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość lepszego równoważenia pracy i wychowania dziecka, równoczesne spełnianie się w biznesie i w roli mamy.

 

Istotną kwestią jest tu możliwość uzyskania własnego dochodu. Na tej drodze niezbędne jest odpowiednie nastawienie wewnętrzne, odwaga, gotowość do wzięcia spraw w swoje ręce i poleganie na sobie. Wiąże się z tym konieczność posiadania na starcie kapitału albo przynajmniej wiedzy, jak go pozyskać, a także niepewność dochodu i związane z tym ryzyko. Potrzebny jest dobry pomysł na biznes oraz rozpoznanie własnych talentów i preferencji, aby praca na swoim nie okazała się udręką. Konieczne jest tu również zorganizowanie częściowej opieki nad dzieckiem. Trudność może sprawić rozdzielenie pracy i spraw domowych, szczególnie wtedy, gdy prowadzimy biuro w miejscu zamieszkania.

 

Właściwa inwestycja

Każde z zaprezentowanych tutaj rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Ważne jest, aby dokonać wyboru w zgodzie z sobą. Obecny rynek pracy nie gwarantuje nam żadnej stabilności, bez względu na to, czy zdecydujemy się na przerwę, czy nie. Jeśli firma zacznie restrukturyzację, nie będziemy mieli pewności, że unikniemy zwolnienia. Zmiany dokonują się na naszych oczach. Konieczne jest ciągłe uczenie się oraz dostosowanie do realiów rynkowych, także na polu zawodowym. Od nas zależy, jak wykorzystamy nasz czas: w dniu dzisiejszym, ale też w całym naszym życiu. Nie zagłuszajmy tego, co jest dla nas ważne, i wspierajmy w tym też nasze potomstwo. Urodzenie dziecka to szansa nadania naszemu życiu nowego sensu.

 

coach Justyna Ciećwierz sesjaJustyna Ciećwierz
Coach kariery,
właścicielka portalu
www.zmianazawodowa.pl