…czyli jak przygotować dziecko do przedszkola


Udało się. Przed Twoim maluchem pierwsze dni w przedszkolu . Wielu rodziców zastanawia się, jak wspierać swoje dziecko w nadchodzących dniach…

pierwsze dni w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu

Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu? Przede wszystkim należy otoczyć je miłością, zadbać o wspólnie spędzany czas, stawiać rozsądne wymagania, wprowadzać humor i uśmiech do codziennych spraw, dać prawo do wyrażania emocji, przeczekać trudności, zauważać wysiłek dziecka, rozmawiać z nim, uczestniczyć w wydarzeniach przedszkolnych oraz poznać jego kolegów. Dobrze też ćwiczyć, w formie zabawy, samodzielność malucha w domu, wprowadzając stopniowo nowe umiejętności, jak rozbieranie i ubieranie się, jedzenie łyżką i widelcem, chwaląc sukcesy. Należy zadbać o rozwój ruchowy w różnego rodzaju zabawach, na wycieczkach rowerowych, na basenie – wszędzie, gdzie przyjdzie nam to do głowy.

Pamiętajmy, by dopasowywać liczbę zajęć dodatkowych do indywidualnych możliwości dziecka, lub zrezygnować z nich zupełnie (w pierwszym roku przedszkola już same zajęcia z nauczycielem oraz zajęcia dodatkowe, wycieczki, zabawy, spotkania, teatrzyki stanowią dla trzylatka bogaty zestaw edukacyjny). I jeszcze jedna ważna zasada: wyleczenie dziecka do końca, gdy jest chore.

 

Nieoceniona siła spokoju 

Rodzice są dla dziecka najważniejsi na świecie. Ich nastawienie i emocje będą miały ogromny wpływ na komfort psychiczny dziecka w nowej sytuacji. Bywa, że dzieci są bardziej gotowe na pójście do przedszkola niż ich rodzice. Dopiero gdy nadchodzą pierwsze dni w przedszkolu, widzą zatroskane twarze, łzy w oczach dorosłych, słyszą ich wątpliwości, czy sobie poradzą, zaczynają rzeczywiście odczuwać niepokój. Ilekroć spotykałam mamy, które płakały przy rozstaniach z dzieckiem, radziłam poprosić i zaangażować tatę, babcię, dziadka lub każdą inną dorosłą osobę, która sama jest gotowa na rozstanie z dzieckiem. Może się bowiem okazać, że płaczący przy rozstaniach z mamą maluch, gdy przyjdzie z kimś innym, radośnie wbiegnie do sali i zacznie zabawę. Pomocna bywa też, praktykowana w niektórych przedszkolach, możliwość przyniesienia z domu ulubionej zabawki. Trzeba ustalić z nauczycielem, jakiego typu może to być zabawka (pluszak, samochodzik) i wybrać ją wspólnie z dzieckiem. Pamiętajmy, że im mniej napięć i stresu w nas, tym więcej radosnych przeżyć do zauważenia i zrealizowania.

Niech pierwsze dni w przedszkolu będą pełne radości z nowych doświadczeń!
Powodzenia!


 

Agnieszka Niedźwiecka
z wykształcenia pedagog,
z zamiłowania autorka bajek dla dzieci.

 Artykuły i Bajki Agnieszki…