Przyszedł ten dzień, kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Radość i lęk nierzadko przeplatają się w trybie przyspieszonym, ale gdy opadną pierwsze emocje, można racjonalnie podejść do tej wielkiej zmiany. Czy jestem gotowa na dziecko? Skąd mam czerpać siłę i pewność siebie jako mama?

Okres ciąży to czas, w którym dzieje się bardzo wiele, a chwila porodu jest tą kulminacyjną i wyczekiwaną. Ten wyjątkowy moment dla kobiety i jej najbliższych od zarania dziejów we wszystkich kulturach świata jest świętowany na wiele sposobów.

pepkowe

 

Przygotowania do porodu w innych krajach

W Japonii świeżo upieczeni rodzice w pierwszy wieczór po porodzie jedzą wykwitną kolację. W Rosji chwila odbioru mamy z dzieckiem ze szpitala jest okraszona weselną pompą – ekskluzywne i mocno zdobione auto dowozi ich do domu. Okresem, którego celebracja jest szczególnie częsta, jest 40 dni po porodzie, czyli połóg. W większości krajów w czasie połogu kobieta i dziecko odpoczywają w domu. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia medycznego, aby niwelować ryzyko infekcji, oraz psychicznego, by zapewnić komfort i spokój w tym okresie, ale także ma charakter przesądu, ma pomóc uniknąć złych mocy i uroku. W Armenii tradycją jest codzienna kąpiel dziecka z oblewaniem go 40 szklankami wody w czasie połogu. Chinki nie myją sobie włosów przez cały połóg. W Indiach masuje się kobiecie głowę olejem kokosowym. Meksykanki masowane są mieszanką olejów, ziół i zielonych bananów. W ciąży kobiety przygotowują się do porodu i macierzyństwa w wielu tradycyjnych ceremoniach. Jawajki, w Indonezji, w 7. miesiącu ciąży przechodzą rytuał  polegający na polewaniu 7 dzbanami wody z 7 źródeł, przez 7 osób z rodu, a następnie owijane zostają siedmioma batikami dla osuszenia. Mamy z Tunezji przed porodem wybierają się do łaźni parowej, a następnie depilują sobie całe ciało pasta cukrową oraz wykonują hennę na stopach i dłoniach.

pepkowe-2

 

Zwyczaje świętowania narodzin w Polsce

W Polsce od lat króluje „pępkowe”, a od niedawna modny staje się „baby shower”. Pytanie jest jednak znaczące: czemu tak naprawdę służą te obrządki i czy spełniają one najważniejsze cele tego okresu? Bo główną potrzebą jest uczczenie nowego życia oraz momentu przemiany w rodziców.

„Baby shower” ma swoje korzenie w kulturze anglosaskiej, a jest to kobiece spotkanie w okresie oczekiwania porodu jednej z nich. Nazwa tego obrządku pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest on najpopularniejszy i polega na zalaniu mamy i jej maleństwa upominkami. W polskiej kulturze dalej żywa jest tradycja wstrzymania się od szykowania wyprawki niemowlęcej przed porodem – to kłóci się z podstawową ideą „baby shower”. Jednak, jeśli podczas tego rytuału ominie się akt obdarowywania, a skupi się na zabawach, rozmowach przygotowujących do porodu i macierzyństwa, to przyszła mama będzie spokojna i radosna – a o to chodzi!„Pępkowe” to obrzęd o charakterze typowo słowiańskim. I tak w dniu, w którym dziecko jest już na świecie, świeżo upieczony tata opija narodziny potomka z bliskimi – na ogół jest to grono wybitnie męskie. Choć obrządek jest na zdrowe i dobre życie malca, to jednak jest także zagrożeniem dla zdrowia i portfela młodego ojca.

Warto, żeby świeżo upieczona mama, miała okazję na powtórzenie takiego spotkania po porodzie. Zapewni jej to zastrzyk pozytywnej energii i sił. Może być to na przykład coraz popularniejszy w Polsce masaż zamykający chustą rebozzo wykonywany po połogu przez doule. Masaż ten ma pomóc przywrócić formę i stan ciała kobiety. Rytuałem przejścia może być wiele różnych sposobów inspirowanych innymi kulturami, osobistymi zainteresowaniami, potrzebami i możliwościami – pozwólmy sobie na uczczenie naszego wielkiego święta!

Marta Miłoń, doula