Czujesz czasem, że samotność przysłania Ci uroki macierzyństwa? Pierwsze kroki w nowej roli rodzą coraz więcej pytań i wątpliwości, a w pobliżu nie ma nikogo, kto by je rozwiał? A może po prostu chciałabyś poznać mamy z Twojej okolicy i pobyć w ich towarzystwie? Kluby Mam są odpowiedzią na Twoje potrzeby – odbywają się w nich spotkania osób w tej samej sytuacji, dzielących podobne radości i troski związane z opieką i wychowaniem dziecka.


Sala wypełniona zabawkami, maleństwa na kocykach, raczkujące szkraby, wesoło biegające starszaki. Rozgość się, jesteś w miejscu stworzonym po to, by macierzyństwo łączyło. Kluby zakładane są przez kobiety, którym brakowało rozmowy, wsparcia, możliwości wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy na temat rodzicielstwa. Czyli tego samego co większości świeżo upieczonych rodziców. Potrzebowały aktywności i szansy na rozwój, jednocześnie będąc z dzieckiem w pierwszym okresie jego życia. Dzięki nim w Warszawie, jak grzyby po deszczu, wyrastają kolejne miejsca spotkań. Wszystkie łączy ta sama zasada – zajęcia są otwarte i bezpłatne. Czy tylko dla mam? Przeciwnie – mile widziani są również tatusiowie, babcie, dziadkowie czy nianie.

Po pierwsze integracja

W wielkim mieście ludzie mijają się w tłumie, każdy gdzieś się spieszy. Niejedna kobieta zatrzymuje się dopiero, gdy na świat przychodzi maleństwo. Wówczas okazuje się, że nie ma z kim porozmawiać o rodzących się co chwila wątpliwościach. Chociaż w okolicy mieszka wiele mam, często są tylko anonimowymi paniami z wózkami. Wizyta w Klubie to świetna  okazja by nawiązać nowe znajomości. Już od pierwszej chwili możesz poczuć, że jesteś „wśród swoich”. W miejscu, w którym głośno domagający się piersi niemowlak jest czymś najzupełniej naturalnym, a mamy karmiące zatapiają się w rozmowie i umawiają na wspólne spacery. Przy okazji powstaje nieformalna grupa wsparcia. Bo któż lepiej, niż druga mama, zna sposoby na problemy z laktacją, kolką albo buntem dwulatka? 

Po drugie edukacja

Prócz spotkań w gronie rodziców organizowane są zajęcia ze specjalistami: położnymi, psychologami, logopedami, fizjoterapeutami. Czasem są to cykle spotkań tematycznych, jak np. obecnie realizowany projekt „Akademia Pediatrii dla Rodziców” w Bielańskim Klubie Mam Stowarzyszenia „Mamy Czas”. Dużym zainteresowaniem cieszą się także warsztaty z noszenia w chustach. Doradcy prezentują, jak bezpiecznie i z przyjemnością nosić dziecko już od pierwszych dni życia, promując Rodzicielstwo Bliskości. Natomiast dzięki stylistom mamy dowiedzą się, jak, z maleństwem na ręku, być coraz bardziej atrakcyjną. Liderki Klubów nie zapominają także o „tatach”. Dla nich przeznaczone są między innymi sobotnie przedpołudnia w praskim Klubie Mamy i Taty. Oferta spotkań edukacyjnych często ograniczona jest jedynie zapotrzebowaniem rodziców, a to rośnie z miesiąca na miesiąc.

Dla każdego coś miłego…

Maluchowi uciech również nie zabraknie. Po przełamaniu pierwszych lodów w kontaktach z rówieśnikami Twój smyk chętnie dołączy do wesołych harców np. na Zabawiankach w Klubie Mamy i Taty lub skorzysta z Figlowiska w Muranowskim Klubie Mam. Oferta zajęć wciąż się rozszerza – od zabaw ogólnorozwojowych, poprzez umuzykalnianie, aż po oparte na nieograniczonej wyobraźni dziecka tworzenie ze wszystkiego. 

Symboliczna opłata

Większość atrakcji jest darmowa. Czasem obowiązuje symboliczna opłata, aby zapewnić materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć. Nie są to jednak wysokie kwoty, bowiem Kluby nie są po to, by przynosić zyski. Istnieją, aby każda z mam mogła wyjść z domu, znaleźć się w miejscu przyjaznym, uzyskać wsparcie w trudnych początkach macierzyństwa, nawiązać nowe przyjaźnie. Jednym słowem żyć. Warto pamiętać, że tylko szczęśliwa mama wychowa szczęśliwego człowieka.

 

Agnieszka Olkowska,
W Bliżej Dziecka z-ca Redaktor Naczelnej, odpowiada za PR i marketing,
Twórczyni www.blizejdziecka.com
Redaktor Naczelna portalu www.singleparents.pl
Prywatnie niepoprawna optymistka, mama wesołej przedszkolaczki.

Więcej artykułów Agnieszki…