Czy wózek jest potrzebny? Dla niektórych rodziców niezastąpiona i zupełnie wystarczająca jest chusta. Jednak nawet ci rodzice „chustowi” zostawiają czasem swojego potomka na spacerze z dziadkiem, którego do chusty przekonać trudno. Stają wówczas przed wyborem odpowiedniego wózka. Nad jego wszelkimi parametrami i funkcjonalnością często czuwa tata, ponieważ to właśnie on, jak nikt inny, potrafi przetestować i wybrać właściwy pojazd. Postaram się tutaj zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą pomóc w tej decyzji.

Na czym wózek jeździ, czyli wokół kółka

Kółka mogą być cztery albo i trzy, mogą być skrętne, sztywne, na oponach, piankach, z łożyskami, plastikowe, metalowe, o różnej średnicy i sposobie mocowania.

Decyzja o wyborze powinna zależeć od podstawowego kryterium: miejsc, do których będziemy się najczęściej z wózkiem wybierać. Czy będziemy jeździć po nawierzchniach płaskich, np. asfalcie, czy po nierównościach, np. drodze żwirowej, krawężnikach i wybojach. Koła pompowane, nieskrętne są lepsze w terenie, koła piankowe zaś – na powierzchnie płaskie. Wózki skrętne są wygodniejsze podczas manewrowania, choćby między sklepowymi regałami, trudno jest jednak prowadzić je po wybojach, do tyłu albo jedną ręką, bądź dostać się z nimi do autobusu (kółka ustawiają się często bokiem). W wielu modelach istnieje możliwość blokady skrętności kół, co zdaje się wygodnym kompromisem, niektórzy jednak narzekają że blokady się psują.

W następnej kolejności zwróćmy uwagę na serwis, cenę i możliwość wymiany elementów, np. dętek, które nie zawsze są dostępne w warsztatach rowerowych. W wózkach z kołami skrętnymi montuje się amortyzatory, a w wózkach sztywnych miękkie paski. Tu decyduje jakość i miękkość „zawieszenia”. Jeśli to zignorujemy, dziecko będzie czuło każdy wybój.

Zwróćmy też uwagę na wielkość koszyka pod gondolą. Ta przydatna powierzchnia powinna być dobrze wyprofilowana i odpowiedniej wielkości.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy

Wiele opinii głosi, że lepiej jest w trakcie spaceru widzieć swoje malutkie dziecko, a i ono, gdy widzi nas, czuje się bezpiecznie. Rynek wózków wychodzi temu naprzeciw i oferuje modele z przekładaną rączką. Czy do takiego gadżetu warto dopłacać ? Mniej więcej rocznemu dziecku i tak zmienia się wózek głęboki na spacerówkę, zatem to raczej kosztowny niekonieczny luksus.

Wielkość i funkcjonalność gondoli

Wymiary gondoli powinny być takie, aby dziecko wraz ze śpiworkiem mieściło się w niej jeszcze po kilku miesiącach.

Materiał najlepiej wybierać taki, który izoluje latem od upałów, a zimą od wiatru, mrozu i deszczu.

Kolor – materiał jasny, nawet wewnątrz wózka, szybko się brudzi – już po kilku ulaniach i spacerach po lesie – a pranie to już poważne przedsięwzięcie. Niektóre barwy przyciągają owady, inne są zwyczajnie smutne. Wielu producentów, aby zachęcić do zakupu nowego modelu, co rok wprowadza inną kolorystykę. Warto się rozejrzeć, gdyż modele z poprzednich sezonów można kupić w dużo bardziej atrakcyjnej cenie (podobnie jak z samochodami:-)).

Warto zwrócić uwagę na obecność elementów odblaskowych bądź samemu je w przyszłości doczepić.

Kieszonka na drobiazgi ułatwia życie, a podnoszony spód pozwala na ułożenie niemowlęcia w odpowiedniej, bezpiecznej pozycji.

Warto sprawdzić systemy przenoszenia: czy uszy i rączka są w odpowiednim miejscu, tak że gondola nie przechyla się wraz z dzieckiem do przodu. Są modele, które po postawieniu ich na podłodze mogą się huśtać, pełniąc funkcję wygodnego bujaczka.

Niektóre dachy gondoli mogą się składać stopniowo, inne nie. Dach jest ważny nie tylko zimą, lecz także latem, gdy chroni przed słońcem.

Hamulce i rączka wózka

Hamulce mogą być zwyczajne, dociskane stopą, bądź przy rączce z linką. Tu praktyczny jest  minimalizm – im mniej elementów, tym mniej może się popsuć.

Regulacja rączki – liczy się przede wszystkim wygoda. Bywają mechanizmy łamane, gdzie ustawienie odległości od wózka jest podobne w każdej pozycji. Mogą też być rączki wysuwane, wówczas osoby wysokie są dalej od wózka, a niskie blisko.

Waga i objętość

W wózku wozimy dziecko, ale również rzeczy. Dodajmy do tego wagę ramy, gondoli, kółek itp. I wnieśmy teraz całość po schodach bądź do tramwaju.

Odpowiednia szerokość wózka to możliwość przechodzenia przez bramki sklepowe czy wejścia do windy. Przy modelu dwuosobowym do wyboru mamy jeszcze położenie siedzisk: jedno za drugim, obok siebie lub naprzeciwko. Każde ma swoje plusy i minusy.

Przewożenie samochodem

Czy wózek mieści się do bagażnika? Jak się składa? Czy można wyjąć niektóre elementy, aby zmniejszyć jego objętość (np. koła mogą być zdejmowane razem z ośką, co istotnie zmniejsza powierzchnię podwozia). Najlepiej podjechać do sklepu samochodem i sprawdzić, jak wózek układa się w bagażniku.

Wybór wózków jest bardzo duży. Warto przeprowadzić „jazdę próbną”, zastanowić się, gdzie najczęściej będziemy spacerować i co jest dla nas istotne. To, czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze przede wszystkim, to komfort dziecka i nasz. Dlatego podsumowując, najważniejsze: nie sugerujmy się marką, tylko funkcjonalnością!

Dziękuję za opinie i uwagi o wózkach Łukaszowi Skłodowskiemu i Ewie Dańskiej.

foto: Photo credit: simpleinsomnia via Foter.com / CC BY

Dorota SzymkiewiczDorota Szymkiewicz
Redaktor Naczelna.
Z wykształcenia logopeda i pedagog terapeuta,
zwolenniczka twierdzenia „dostęp do informacji,
daje szansę wyboru, tego co najlepsze dla siebie i rodziny”,
mama dwóch córeczek, pasjonatka imprez plenerowych,
aktywności w szerokim tego słowa znaczeniu, pogaduszek przy kawie, miłośniczka kotów.

Więcej artykułów Doroty…