Skąd się wziąłem to jedno z setek pytań dzieci. Jest zupełnie naturalne, bierze się z ciekawości rozwojowej. Trudności z odpowiedzią wynikają z naszego nieprzygotowania. Warto więc wcześniej się do niej przygotować. Oto 3 kluczowe kwestie do uwzględnienia.

rozmawiać o tych sprawacho-seksualności-2o-seksualności-3

1 Pytania o te sprawy są naturalne

Dzieci pytają, odkąd zaczynają mówić. Wcześniej przyglądają się otoczeniu i kojarzą. Pytają, gdyż chcą wiedzieć: dlaczego pada deszcz, dlaczego mama jest smutna, skąd się biorą pieniądze, skąd dzieci. Pytania te nie są niemoralne ani niczemu nie zagrażają. Biorą się z naturalnej ciekawości, dzięki której dziecko poznaje świat i może bezpiecznie dorastać. Wskazują, co w danej chwili jest dla niego ważne i który obszar świata chce poznawać. Zadaniem rodzica jest podążać za tą ciekawością i wspierać rozwój malca.

Z tymi pytaniami możesz się oswajać i badać, z którą odpowiedzią czujesz się najpewniej. W ramach przygotowania pokaż dziecku szpital, w którym się urodziło (wystarczy z zewnątrz, nie trzeba wchodzić na oddział). Obejrzyjcie zdjęcia z czasów jego niemowlęctwa, pokaż, jak się zmieniało, jak ubierało, spędzało czas, jadło. Pozwoli to maluchowi zobaczyć siebie i poszerzy jego wiedzę na tyle, na ile jest to na danym etapie możliwe. Porozmawiaj też o innym dziecku świeżo urodzonym lub mającym się urodzić.

 2. Zweryfikuj własny obraz ciała i seksualności

Co jest dla Ciebie ważne w tej kwestii? Jak się czujesz, rozmawiając o tym? Jakie masz tęsknoty i obawy? Co jest ich źródłem?

Przekonania to sposób myślenia, kodeks postępowania. Czerpiemy je z otoczenia lub opieramy na własnym doświadczeniu. Każde z przekonań czemuś też służy. Ponieważ jednak się zmieniamy, warto czasem przyjrzeć się temu, skąd przekonania się biorą i czemu służą. Cieszyć się nimi bądź je zaktualizować. Mając świadomość własnych przekonań na temat ciała, będziesz mogła zrozumieć, która odpowiedź w tej kwestii i dlaczego właśnie ta jest najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka. Poradzisz sobie tym samym z każdym trudnym pytaniem i uchronisz się przed przekazywaniem dziecku własnych lęków i traum.

 3. Sprawdź na sobie, jaki obraz ciała i seksualności chcesz w dziecku budować i dlaczego

Twoje dziecko kształtujesz Ty i inne osoby, miejsca itp. Choć Twój wpływ nie jest jedyny, to jednak bardzo istotny. Czy wiesz, czego chcesz dla swojego dziecka? Co to znaczy szczęśliwe? Jaki obraz człowieka i świata chcesz w nim budować? Jesteś jednym z autorów przekonań swojego dziecka, tego wyposażenia na lata. Działaj świadomie. Twoje dziecko nie jest Tobą, dla niego dobre mogą być rzeczy inne niż były dla Ciebie.

Jeśli nie znasz swoich przekonań i nie wiesz, czego chcesz, to też jest OK. Pytaj siebie i szukaj, sprawdzaj, koryguj. Odpowiedzi przychodzą – z ciała.

Więcej o przekonaniach przeczytasz na moim blogu: izakazmierczak.pl.

Iza-Kazimierczak

Iza Kaźmierczak Mama trójki, trenerka rozwoju osobistego, mistrzyni logistyki
i organizacji domowej, twórczo łącząca wiele ról. Życie prywatne przenika mi się mocno
z zawodowym, jedno wpływa na drugie, tworząc wybuchową mieszankę, zwaną chyba po prostu życiem. Pomagam kobietom przełączyć się w tryb mogę/chcę i zamienić walkę i szarpanie się w budowanie harmonii. Wierzę, że nikt nic nie musi, że może i potrafi, jeśli tylko chce. Propaguję tę wiarę na stronie izakazmierczak.pl.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE CZĘŚĆ DRUGĄ:

Trudne pytania dzieci