Każdy rodzic chłopca zadaje sobie to pytanie – jak pielęgnować siusiaka? Problem stwarza przede wszystkim napletek przyklejony do żołędzi.

Od 1. dnia życia dziecka, przy codziennej kąpieli należy delikatnie zsuwać napletek, jedynie do uwidocznienia ujścia cewki moczowej, i myć wodą z mydłem dla dzieci. Utrzymanie w czystości tej okolicy zapobiega rozwojowi zakażeń. Bardzo ważne jest, żeby robić to z wyczuciem i nie na siłę, ponieważ nawet drobne urazy mogą prowadzić do bliznowatego zwężenia się napletka. Przyklejony napletek powinien do 3. roku życia dziecka oddzielić się od żołędzi. Jeśli to nie nastąpi, należy udać się z malcem do chirurga.

Ostry stan zapalny napletka

jak-pielegnowac-siusiakaNawet wiedząc jak pielęgnować siusiaka, zdarza się popełnić błąd. Jeśli higiena napletka nie będzie prawidłowa, to z powodu zbierającej się pod nim wydzieliny (mastki) i moczu może on ulec zakażeniu – wystąpią obrzęk, zaczerwienienie, ropna wydzielina z ujścia napletka, częste oddawanie moczu, ból i pieczenie. Leczenie (zawsze pod opieką lekarza) polega na delikatnym odciąganiu napletka, usuwaniu treści ropnej, nasiadówkach w rumianku, stosowaniu rivanolu, polseptolu, detreomycyny, w ostateczności – na zabiegu chirurgicznym.

Co to jest stulejka

Stulejka to zwężenie napletka uniemożliwiające odprowadzenie go poniżej żołędzi prącia; występuje wówczas dysproporcja między szerokością napletka a średnicą żołędzi.

Najczęściej mamy do czynienia ze stulejką fizjologiczną – przy wąskim napletku skóra jest  mało elastyczna, przez ujście napletka widać prawidłową błonę śluzową, nie ma blizn. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, występuje u około 90% chłopców do 3. roku życia.


Stulejka patologiczna powstaje na podłożu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych i urazów, między innymi brutalnego odprowadzania napletka, i charakteryzuje się bliznowatym ujściem napletka.

W stulejce fizjologicznej należy stosować fizjoterapię, polegającą na delikatnym odprowadzaniu napletka, do momentu oporu (codziennie przy kąpieli), co zapobiega miejscowym stanom zapalnym i przyspiesza ustępowanie stulejki. Czasami konieczne jest stosowanie maści sterydowych. Należy smarować napletek w miejscu przewężenia 2 razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Powoduje to rozluźnienie napletka. Ważne, aby nie zakończyć leczenia za wcześnie, ponieważ może dojść do ponownego zwężenia napletka.

W stulejce patologicznej zazwyczaj konieczne jest leczenie chirurgiczne, polegające na plastyce napletka lub obrzezaniu.

Kiedy konieczna wizyta u urologa?

Fachowej porady trzeba zasięgnąć, gdy:

– mamy do czynienia ze stulejką patologiczną;

– przy wąskim napletku występują bolesne wzwody;

– występuje ostre zapalenie żołędzi, napletka;

– u dziecka ze stulejką nawracają zakażenia układu moczowego.

 

Anna PopowskaAnna Popowska
Lekarz rodzinny, lubi pływanie,
gotowanie i czytanie książek,
mama Laurki i Oleńki.

Więcej artykułów Ani

fot. Ehsan Namavar

.


.