ACzarne_zycie_okladka_duzamanda Eriksson

Czarne życie

„Czarne życie” Amandy Eriksson, książka wydana w Polsce przez wydawnictwo EneDueRabe, porusza bardzo ważne i równocześnie trudne tematy, jakie stanowią śmierć i pogrzeb. Mówi o zakończeniu życia i chowaniu zmarłych w sposób zwyczajny, bez nadęcia czy nazbyt filozoficznych rozważań, których małe dzieci nie byłyby w stanie zrozumieć.

Przez trudne doświadczenie, jakim niewątpliwie jest pogrzeb, przeprowadza nas w książce mała dziewczynka. I całość narracji jest tu prowadzona z perspektywy dziecka. Ten zaskakujący punkt widzenia pozwala nam, dorosłym czytelnikom, dostrzec szczegóły, na które często nie zwracamy uwagi. Dla małego uczestnika uroczystości ważne bowiem okazują się tak nieistotne na pozór szczegóły, jak np. babcine kolczyki. Dzięki zgrabnej konstrukcji sytuację przeżywamy dwukrotnie. Zabieg ten powoduje, że całe wydarzenie postrzegamy uważniej, przybliża też wyjaśnienie tego, co niezrozumiałe. Klamrą, która spina całość, jest chrzest symbolizujący nowe życie oraz prosta konstatacja „Ktoś się rodzi, a ktoś umiera”.

W naturalny sposób w książce pojawia się pytanie o to, co następuje po śmierci. Pojawia się i próba odpowiedzi. Dodajmy: odpowiedzi w ujęciu różnych kultur i religii. Jak wiadomo, nam, dorosłym, może być ciężko rozmawiać o tak fundamentalnych sprawach. Rodzicom czasem trudno jest się z nimi zmierzyć na własny użytek, a tym bardziej wyjaśnić na poziomie odpowiednim do wieku przedszkolaka. Książka ciekawie przybliża rzeczywistość śmierci i towarzyszącego jej smutku – w inteligentny sposób prezentuje ten temat w połączeniu z rzeczywistością narodzin, dlatego też niewątpliwie ułatwia mądrą rozmowę z dzieckiem.

Publikacji towarzyszą dodatkowo interesujące ilustracje, które uprzyjemnią czas. Gorąco polecam książeczkę wszystkim rodzicom.

Więcej nietuzinkowych książek dla dzieci można znaleźć na stronach wydawnictwa EneDueRabe: www.eneduerabe.eu

 DorotaSzymkiewiczDorota Szymkiewicz
Redaktor Naczelna. Z wykształcenia logopeda i pedagog, lubi kolory, wodę i las. Wyznaje zasadę, iż dopiero poznanie kilku punktów widzenia pozwala podjąć świadomą decyzję.